Aici găsești articole despre educație financiară, dezvoltare personală și recenzii cărți. Citește ce ți se potrivește și revino pentru noi inspirații!
Search
Popular posts
Popular tags

Lecția de viață #2 – „Eu sunt îndrăgostit în fiecare zi!”
După ce le-a explicat Dragoș bunicilor: cum să facă clătitele, care e lista ingredientelor, cum să desfacă o nucă de cocos, cum să planteze palmieri de cocos la grădină și să vândă cocos 🙂 , am ajuns la „Eu sunt îndrăgostit în fiecare zi!”. Cum? Îți povestesc mai jos. „Eu sunt îndrăgostit în fiecare zi!” Dialogul dintre bunici și băiețelul meu de 5 ani a evoluat până la ce este ziua îndrăgostiților. 🙂 La un moment dat, Dragoș, mă întreabă: „Și eu când mă voi îndrăgosti?” „Când vei crește mare”, îi răspund eu. „Și de cine mă voi îndrăgosti?”, întreabă el. „Bună întrebare” mă gândeam, la care îi răspund: „De o fată, care o să-ți placă și o vei îndrăgi. Tu vei ști…”, și zâmbesc. „Dar eu sunt îndrăgostit în fiecare zi!” „De cine?” întreb eu curioasă. „De tine!” Am rămas fără cuvinte… așa cum am fost plăcut surprinsă de acest răspuns. I-am mulțumit pentru aceasta și l-am îmbrățișat. Îi sunt recunoscătoare pentru acest frumos moment care m-a dus ușor pe tărâmul următoarei conștietizări: Cum ar fi oare să fim îndrăgostiți în fiecare zi? Cum ar fi să fii îndrăgostit/ă în fiecare zi? Cum ar fi să fim îndrăgostiți în fiecare zi de noi înșine? Cum ar fi să fim îndrăgostiți în fiecare zi de oamenii din viața noastră, din jurul nostru? Cum ar fi să fim îndrăgostiți în fiecare zi de natura și animalele care ne înconjoară? Acestea sunt întrebările pe care mi le-am pus și asupra cărora începusem să reflectez. Te invit să-ți adresezi aceste întrebări, însă fără a te grăbi să dai răspunsuri scurte și imediate. Încearcă să simți greutatea și, în același timp, farmecul acestor întrebări. Prea mult și prea des suntem prinși în rutina noastră de zi cu zi și nu mai avem timp să fim prezenți cu adevărat cu noi înșine, cu cei dragi nouă, cu oamenii din jurul nostru, să fim prezenți în brațele naturii cu tot ce ne dăruiește. Prea puțin și prea rar ne punem întrebări despre noi și viața noastră, despre relațiile noastre, despre esența noastră, care pot părea la prima vedere filosofice și banale. La început mă gândeam să dezvolt fiecare întrebare și să subliniez importanța iubirii de sine în creșterea stimei de sine, importanța iubirii perfecte în relații imperfecte, importanța iubirii ca esență ce ne definește ființa… Însă, acum când scriu aceste rânduri am simțit că nu vreau să le dezvolt, ci mai degrabă să le las deschise spre reflecție și introspecție pentru tine. Să le dai tu culoare și valoare. Altfel, vor fi culorile, valorile pe care le atribui eu, perspectiva mea, care ar putea denatura chintesența aleasă de tine. Or, aceste întrebări sunt despre fiecare din noi așa cum le înțelege și le percepe într-un timp și spațiu dat. Pe această notă de profunzime și sinceritate – să fim îndrăgostiți în fiecare zi de noi înșine, de cei dragi nouă, de splendoarea naturii, să ne privim dincolo de ceea ce vedem doar cu mintea, să vedem frumusețea din fiecare din noi și să ne amintim că putem fi îndrăgostiți în fiecare zi, prin Prezență și Recunoștință. (Despre aceste subiecte revin în alte articole.) Cu Iubire, Stela Un Ebook în dar pentru tine! 20 de măsuri eficiente care te pot ajuta să reduci una dintre cele mai mari griji ale oamenilor – cea legată de bani. Descarcă gratuit!

Stima de sine. Ce poți face pentru a o evalua și consolida?
„Stima de sine este prezentă în fiecare aspect al vieții tale” spunea Charles Joseph Joe Clark. La prima vedere stima de sine este o noțiune simplă și clară, un subiect ușor abordabil… Dar în momentul în care încercăm să întrăm în detalii și să găsim subtilitățile, chiar așa să fie oare? Câtă claritate ai vizavi de următoarele întrebări: Ce este stima de sine concret? Ce îți distruge stima de sine? Cum să-ți evaluezi stima de sine? Cum îți poți consolida stima de sine? Să trecem prin fiecare întrebare și să construim împreună prin prisma răspunsurilor- puzzle-ul stimei de sine. Ce este stima de sine concret? Stima de sine a fost introdusă ca noțiune și concept pentru prima dată în 1892 de William James, unul dintre fondatorii psihologiei. Dacă ar fi să o definim am putea spune în felul următor: Stima de sine este felul în care te prețuiești, te respecți, te iubești pe tine însuți. Este valoarea pe care ți-o atribui, prin ceea ce crezi tu despre tine însuți și ce cred ceilalți despre tine- ca valoare. Este părerea ta despre tine însuți, determinată de meritele și calitățile tale. Este imaginea despre tine însuți prin prisma a ceea ce crezi că ești la nivel fizic, mental, emoțional și spiritual. Stima de sine are la bază 3 componente: 1. Iubirea de sine e o componentă de bază a stimei de sine. Ea reprezintă iubirea necondiționată pentru sine, pe care o avem toți și o nutrim în ciuda succeselor sau eșecurilor noastre, a calităților sau defectelor noastre. 2. Concepția de sine este percepția despre tine însuți și tot ce ne caracterizează în cele 4 realități existențiale: fizic, mental, emoțional și spiritual. 3. Încrederea în sine reflectă credința în tine că poți reuși într-un anumit context. Este încrederea în capacitatea ta de a gândi, de a acționa, de a depăși obstacolele vieții, de a face alegeri pe baza propriilor abilități, talente și calități. Ce îți distruge stima de sine? La această întrebare răspunsul este simplu și la care poate nu te-ai gândit sau nu ai fost conștient/conștientă. Uneori facem aceste lucruri fără să ne dăm seama și să fim conștienți de efectele distrugătoare pe care le au. Este vorba de momentele în care primești: Critică distructivă– cel mai mare dușman care atacă stima de sine. Ce ai putea face în așa situații? De exemplu, cineva îți aduce o critică de genul: „Ești incopetent/incopetentă.” Atunci elementul de identitate „ești” transformă-l după cum urmează: „Ceea ce am făcut acum, nu este un act de competență.” Acuzații, ești făcut vinovat/vinovată de cineva direct sau indirect. Când primești acuzații poți alege să nu intri pur și simplu în joc. Cum? Dacă ești conștient/conștientă de începerea jocului, poți să pui întrebări celui care te acuză, de genul: „Ceea ce faci tu acum, oare vrei să mă facă să mă simt vinovat/vinovată?” „Încerci să mă faci să mă simt vinovat/vinovată?” Sau poți să taci până ce acuzatorul începe să-și dă seama că nu își fac efectul acuzațiile. În astfel de situații amintește-ți că: ce crezi tu despre tine- tu decizi, tu știi cel mai bine cum ești. Cât de bine sau mai puțin bine faci un lucru sau altul e o chestiune ceva mai volatilă și mai abordabilă. Cum să-ți evaluezi stima de sine? Există testul Rosenberg care este o scală de 10 itemi și măsoara stima de sine. Acest coeficient care rezultă în urma testului e mai mult ca să-ți faci o idee generală, dar nu e un verdict final și foarte relevant pentru viața de zi cu zi, deoarece depinde la ce te raportezi. Introspecția și autocunoașterea ți-ar fi de ajutor. Ai putea să te inspiri din tabelul de mai jos, adresâdu-ți întrebări. În care coloană îți regăsești mai degrabă răspunsurile? Ceea ce ar putea să te îndrume mai mult e să te raportezi la o situație din viața ta când nu ai reușit ceva și apoi la una când ai reușit. Ce te-a ajutat? Foarte ușor și repede poți evalua gradul stimei de sine atunci când ești scăldat în lumina reflectoarelor, adică vorbitul în public. E suficient 30 de secunde ca să-ți dai seama de acest lucru. Când ochii oamenilor ațintesc asupra ta, se simte, se vede cât ești de convins/convinsă de ceea ce faci, cum faci, ai charismă, transmiți căldură? Care e stima ta de sine? Cum îți poți consolida stima de sine? Acum că ai mai multă claritate asupra stimei de sine, să vedem ce poți face pentru a crește și a fortifica stima ta de sine. #Înconjoară-te de tot ce e pozitiv în jurul tău Asociază-te cu oameni pozitivi, cu idei, lucruri pozitive care să creeze și să mențină un câmp energetic pozitiv. Elimină din viața ta relațiile cu oameni negativiști care îți spun că „nu ești în stare”, „că nu poți”… Înconjoară-te de elemente care să-ți aducă aminte că meriți să fii cine ești, că este în regulă. Poate ai avut eșecuri, dar ai avut și realizări. Păstrează fotografii, diplome, mărturii de recunoștință față de tine de la oameni, sau orice altceva care să-ți aducă aminte de succesele tale. Acestea te pot ancora într-o stare de bine și pot contribui enorm la creșterea încrederii în forțele proprii. #Cunoaște-te pe tine însuți Autocunoașterea este un factor care poate influența creșterea stimei de sine. Poți completa o fișă de autocunoaștere în acest sens (găsești o fișă gratuită aici). Ar fi de dorit să știi și să-ți scrii ce vrei să faci pe termen lung. Să ai în minte clar idealul tău: Ce vrei să faci? Cum vrei să faci? Cine vrei să fii? Ce vrei să devii? Ce ai de făcut azi în legătură cu ceea ce-ți dorești? Ai un motiv atunci când ai un ideal clar. Poți să-ți scrii o scrisoare pe care ai primi-o peste 5 ani și în care te feliciți ca și cum ai realizat deja ceea ce îți dorești. Când îi sugerezi minții o realitate posibilă în viitor, creierul tău o va trata ca și cum s-a întâmplat
Search
Popular posts
Popular tags
